OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dá sa súhlasiť s tým, že brutálny death metal sa ako subžáner sformoval v Spojených štátoch, a to už pred vyše dvoma dekádami – ak sú pre vás prvé nahrávky CANNIBAL CORPSE, SUFFOCATION, prípadne záležitosti ako BAPHOMET/BANISHED či ROTTREVORE „len“ klasický death metal, prípadne „old school“ (a MORTICIAN voláte „goregrind“), tak to je na potlesk. (Keď sme pri tom, prestaňte volať SUFFOCATION „old school“, ďakujem.) Rozhodne sa nedá súhlasiť s tvrdením niektorých, prevažne amerických hudobníkov, že najkvalitnejší BDM pochádza vždy a zásadne z USA. Na to tamojšia scéna chrlí príliš veľa prudkého priemeru, napríklad bezzubých klonov s blbým zvukom, a než sa preberať tonami balastu, to už mňa osobne viac baví pozrieť sa občas skôr po teritóriách ako Európa, Južná Amerika (zvlášť Kolumbia), Rusko, občas Indonézia a podobne.
Tak či onak je načase predstaviť tentokrát tri veci z kolísky štýlu, ktoré mi v dnešnej dobe pripadajú prinajmenšom nádejné. V prípade prvých dvoch bánd ide o zatiaľ v podstate neznáme mená, tí tretí už znalcom čo – to hovoria.
IMPALED OFFERING – Eternity Awaits
Ben Segura – bicie, vokál, Antonio Camarena – gitara, vokály, Ken Padilla – gitara, vokály, Roman Barham – vokály. Takáto zostava neomylne ukazuje kamsi k mexickej hranici a áno, IMPALED OFFERING sú z Albuquerque v Novom Mexiku, kde okrem iného istý učiteľ chémie v seriáli varí veci, za ktoré ho policajti fakt nepochvália.
Dali sa dokopy v roku 2010 a po deme „Regurgitate Christianity“ z roku 2011 debutovali v auguste minulého roku s albumom „Eternity Awaits“, vydaným u Pathological Explicit Recordings. Nenechajte sa pomýliť obalom, ktorý by úsmevne nepôsobil možno na prelome 80. a 90. rokov, a nech vás nepletie ani žánrové zaradenie na Metal Archives, pretože „blackened death metal/goregrind“, to asi fakt niekto nakúpil u pána Whitea.
Ani nie 31-minútový album obsahuje deväť kusov, ten prvý je však pomerne slušné ponuré intro, posledný je akousi inštrumentálkou, možno skôr zvukovou kolážou, takisto žiadna veselosť, občas to má atmosféru ako z Votrelca, inde ako z hororu. Ak by tam nebol, ani by nechýbal. Medzitým si však vychutnáte brutálny a vysoko nárezový death metal s technickými gitarami, ktoré však hrajú poriadne šťavnaté, tu a tam pokrútené riffy miesto toho, aby bezúčelne, ale hlavne „strašne moderne“ trilkovali, a surovosť nechali tým, ktoráí podstatu žánru pochopili. Najzásadnejším tempom je tu klepačka, občas sa spomalí, ale maximálne tak do úderného stredného tempa. Po hudobnej stránke ide o stret priamočiareho amerického death metalu klasickejšieho, ale brutálneho razenia, a energického, nekompromisného európskeho podania surového kovu smrti.
Viac než pár momentov tu totiž pripomína hlavne švédske najodpálenejšie smrtonosné komandá, v prvom rade DERANGED, ktorí v rámci prvej vlny európskeho BDM skrátka patria medzi pojmy. Niečo podobné, nie celkom „americké“ hrajú aj kolumbijskí INCINERATED PROPHECIES, ktorých debutový album z roku 2011 je solídnym prísľubom. Pokiaľ ide o vokály, IMPALED OFFERING sa nevyžívajú v úplných extrémoch, je to skôr niekde v rozmedzí VADER – MONSTROSITY – NILE, s vysokým podielom vyšších, revaných liniek. Na veľmi dobrej úrovni je zvuk, vyvážený, hutný a na rozdiel od mnohých súčasných bánd dosť prirodzený.
7,5/10
TORTUROUS INCEPTION – The Parable Of Scorched Earth
S rokom vzniku 2011 ide o ešte novšie teleso než IMPALED OFFERING. Devon De Carlo – gitary, Dustin Primeau – gitary, Tyler Lauer – vokály a Tom Maronej – basgitara, majú za sebou už aj skúsenosti z viacerých iných skupín, väčšina názvov mi však nič nehovorí, SPLATTERED ENTRAILS som počul a matne si pamätám, že to bolo o ničom. Piatym do partie je bubeník Dimitry Tebenkov, narodený už v USA, preto Dimitry, nie vždy sa „Masha“ píše Maša. (Oznam pre metalistov – wannabe intelektuálov: písať „Shostakovich“ a podobne, to je tiež kravina.)
TORTUROUS INCEPTION pochádzajú z New Yorku, ktorý už svetu dal niekoľko zásadných (thrash) metalových kapiel, jednu z popredných hardcoreových scén a takisto patrí medzi nevyliečiteľné ohniská deathmetalovej nákazy. Scéne, z ktorej vyšli, rozhodne hanbu nerobia a bude jedine správne, ak zatiaľ svojpomocne vydaný debutový album pod svoje krídla zoberie aspoň ako – tak kompetentné vydavateľstvo.
Už len kvôli tomu dosť nadštandardnému obalu, ktorý dáva tušiť, že TORTUROUS INCEPTION berú veci okolo tvorby vážne, by sa to oplatilo. A to nehovorím o hudbe, ktorá je veľmi vydareným brutálnym death metalom, kompozične solídne prepracovaným a sympaticky technicky podaným. Tým mám na mysli, že počujete, ako tí mládenci vedia hrať, dokážu využiť dve gitary v zostave, a pritom to nie je tupá predvádzačka. Skrátka brutálne, s iskrou a so šťavou, podobne, ako to robia napríklad veľmajstri zo SUFFOCATION, ktorých vplyv tu jednoznačne počuť.
Využívanie „hojdavých“ riffov a viacerých kvalitných vokálov, od výleviek a growlov po agresívne revané polohy zas ukazuje na DYING FETUS, a to, že pod najkanálovejšími vokálmi sú často „slamenice“ zase signalizuje obľubu naozaj neľudských vecí. V tuším tretej skladbe na vás čaká aj melodická pasáž, ktorá mi zo všetkého najviac náladou pripomenula „Dreaming In Red“ od DISMEMBER. Umné spojenie toho najlepšieho s príjemným, možno trochu ostrejším zvukom a textovou náplňou v štýle mizantropia-armagedon-sci-fi posiela TORTUROUS INCEPTION medzi veľké nádeje nastupujúcej generácie USBDM.
7,5/10
GUTTURAL SECRETE – Nourishing The Spoil
S jedenástimi rokmi existencie sú títo štyria chlíváci z nevadského Las Vegas v porovnaní s predošlými dvoma kapelami skoro už veteráni USBDM scény. Za tú dobu však toho bohviekoľko nenachrlili, demo z roku 2003, EP o rok nato, v roku 2006 prvý veľký album „Reek Of Pubescent Despoilment“, a odvtedy až donedávna ticho po plešine. Aj preto patrí aktuálna novinka „Nourishing The Spoil“ medzi pomerne očakávané nahrávky v rámci scény.
GUTTURAL SECRETE ju stvorili v zostave Michael Christian Fitzgerald bicie, Jeremiah Blue Jensen vokály a Randall James Thompson – gitary a basa. Po nahrávaní sa do kapely vrátil aj basák Bruno Macias, takže na koncerty to bude kompletné. Tie sa im budú fakt hodiť, keďže ich vydavateľstvo Brutal Bands sa podľa vyjadrení rôznych kapiel s promotion extra mazať nebude. Niekto spoľahlivejší by sa im asi aj hodil.
Hudobne totiž rozhodne nejde o márnu kapelu, ak sa vám páčil debut, tak „Nourishing...“ zhltnete a ešte budete mľaskať. Je pokračovaním predošlej tvorby, akurát že muzikantsky i zvukovo o niekoľko rokov pochopiteľne vyzrel. Deväť skladieb prefičí, prehrmí a prevalí sa počas 36 minút a nejakých drobných. Vypočujete si poriadne hustý a drviaci americký brutal death, dostatočne prepracovaný na to, aby sa dal použiť niektorými typmi vytúžený termín „technický“. Gitary sú každopádne premakané, hutné a šťavnaté, povedal by som, že páni tak trochu na svoj obraz pretvárajú postupy typické pre DISGORGE, ale aj pre MALIGNANCY, a občas ich vyšperkujú tiež pre štýl nie celkom typickými melodickými vyhrávkami. Záverečná skladba je v tomto smere hotová „romantika“. V nejakých tých guľometných a zároveň melodickejších pasážach počuť aj klasikov BROKEN HOPE.
Uspokojení budú tak priaznivci klepačiek, ako aj slammingu, GUTTURAL SECRETE totiž tak trochu robia syntézu viacerých prístupov k BDM a ide im to. Je tu takisto zbierka kvalitných BDM vokálov vrátane kvílivého či sípavého vťahováku. Celú vec tak trochu dáva dole síce žánrovo pochopiteľný, ale totálne otrepaný obal so zmasakrovanými ľudskými torzami, ešte aj farby sú také ako u päťdesiatich ďalších takto orientovaných spolkov. No a texty, GS sú presne tou kapelou, ktorá by si mohla pohľadať aj lepšie témy ako gore/torture/perversion/rape, zvlášť tie dva posledné okruhy. Predsa len, ksichti sú z jediného štátu v USA, kde je prostitúcia legálna, možno až vítaná, a tiež už nemajú pätnásť, tak by so svojím libidom mohli vedieť zatočiť aj inak. Ale celkovo je to po hudobnej stránke vydarené.
8/10
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.